Památky UNESCO na Islandu

Island má tři zápisy na Seznamu světového dědictví UNESCO (tedy lidově mezi památky UNESCO). První zápis je z roku 2004 a týká se Národního parku Þingvellir (Thingvellir), jde o lokalitu na jihozápadě Islandu, kde byl v roce 930 založen Althing, islandský parlament, který je jeden z nejstarších parlamentů na světě.
Pokračování →

Letenky na prodloužený víkend do Osla za 422 korun

Láká-li vás strávit prodloužený víkend v norském hlavním městě Oslo, případně v okolí, zvažte koupi levných letenek od letecké společnosti Ryanair. U této letecké společnosti nyní koupíte za 221 Kč letenku z polských Katowic na letiště Oslo-Gardermoen Airport na pátek 9. června 2022 a za stejnou cenu letenku opačným směrem na pondělí 12. června 2022.

Průvodce pro švédský Lund ke stažení zdarma

Prohlédněte si stručný průvodce švédským městem Lund, který najdete online i ke stažení zdarma ve formátu PDF. Najdete v něm informace o Lundu, seznam památek a zajímavostí, které musíte v Lundu vidět, informace o dopravě v Lundu a další informace užitečné pro vaši cestu do Lundu.
Průvodce Lundem online
Průvodce Lundem ke stažení zdarma

Fagradalsfjall

Fagradalsfjall je horský masív sopečného původu a také dosud aktivní štítová sopka. Nachází se na jihozápadě Islandu, asi osm kilometrů severovýchodně od islandského města Grindavík a asi čtyřicet kilometrů jihozápadně od islandského hlavního města Reykjavíku. Nejvyšším vrcholem v tomto masívu je Langhóll s nadmořskou výškou 385 metrů.
Pokračování →

Průvodce pro Billund ke stažení zdarma

Prohlédněte si stručný průvodce Billundem, který najdete online i ke stažení zdarma ve formátu PDF. Najdete v něm informace o Billundu, seznam památek a zajímavostí, které musíte v Billundu vidět, informace o dopravě v Billundu a další informace užitečné pro vaši cestu do Billundu.
Průvodce Billundem online
Průvodce Billundem ke stažení zdarma

Víte, kde leží Čuchonsko?

Pokud jste nikdy název Čuchonsko neslyšeli, nejspíše vás hodně překvapí, ke které zemi se váže a co znamená. Čuchonsko je totiž starší český název pro dnešní Finsko.
Slova související s Čuchonskem jsou čuchonský, Čuchonec, Čuchonka, čuchonština.

Průvodce pro Oulu ke stažení zdarma

Prohlédněte si stručný průvodce finským městem Oulu, který najdete online i ke stažení zdarma ve formátu PDF. Najdete v něm informace o Oulu, seznam památek a zajímavostí, které musíte v Oulu vidět, informace o dopravě v Oulu a další informace užitečné pro vaši cestu do Oulu.
Průvodce městem Oulu online
Průvodce městem Oulu ke stažení zdarma

Island a EU

Island není členem Evropské Unie. Island sice podal 16. července 2009 přihlášku do EU a již 17. června 2010 mu byl udělen status kandidátské země. V červnu 2013 však Island zastavil přístupové rozhovory a v roce 2015 pak Island stáhl svou přihlášku do EU. Island je členem Evropského hospodářského prostoru (EHP) a také členem Schengenského prostoru.

Norsko a EU

Norsko není členem Evropské unie. Ačkoli už dvakrát se v Norsku uskutečnilo referendum o přistoupení Norska k EU (respektive dříve k ES). První referendum proběhlo v roce 1972, druhé v roce 1994. V obou referendech se občané Norska vyslovili proti vstupu Norska do Evropského společenství, respektive v roce 1992 už do EU. Navíc v letech 1963 a 1967 chtělo Norsko vstoupit do tehdejšího EHS, avšak jeho přistoupení bylo tenkrát vetováno Francií. Norsko je součástí Evropského hospodářského prostoru a také členem Schengenského prostoru.