Letenky na prodloužený víkend do Osla za 422 korun

Láká-li vás strávit prodloužený víkend v norském hlavním městě Oslo, případně v okolí, zvažte koupi levných letenek od letecké společnosti Ryanair. U této letecké společnosti nyní koupíte za 221 Kč letenku z polských Katowic na letiště Oslo-Gardermoen Airport na pátek 9. června 2022 a za stejnou cenu letenku opačným směrem na pondělí 12. června 2022.

Norsko a EU

Norsko není členem Evropské unie. Ačkoli už dvakrát se v Norsku uskutečnilo referendum o přistoupení Norska k EU (respektive dříve k ES). První referendum proběhlo v roce 1972, druhé v roce 1994. V obou referendech se občané Norska vyslovili proti vstupu Norska do Evropského společenství, respektive v roce 1992 už do EU. Navíc v letech 1963 a 1967 chtělo Norsko vstoupit do tehdejšího EHS, avšak jeho přistoupení bylo tenkrát vetováno Francií. Norsko je součástí Evropského hospodářského prostoru a také členem Schengenského prostoru.

Průvodce pro Oslo ke stažení zdarma

Prohlédněte si stručný průvodce Oslem, který najdete online i ke stažení zdarma ve formátu PDF. Najdete v něm informace o Oslu, seznam památek a zajímavostí, které musíte v Oslu vidět, informace o dopravě v Oslu a další informace užitečné pro vaši cestu do Osla.
Průvodce Oslem online
Průvodce Oslem ke stažení zdarma

Doména nejvyššího řádu (TLD) pro Špicberky a Jan Mayen

Doména nejvyššího řádu (TLD) je internetová doména na nejvyšší úrovni. Domény nejvyššího řádu jsou pevně stanoveny internetovou standardizační organizací IANA. Existují národní domény nejvyššího řádu (ccTLD). Ty sdružují všechny domény jednoho státu, případně autonomního území.
Pokračování →

Domény nejvyššího řádu (TLD) Severských států

Doména nejvyššího řádu (TLD) je internetová doména na nejvyšší úrovni. Domény nejvyššího řádu jsou pevně stanoveny internetovou standardizační organizací IANA. Existují národní domény nejvyššího řádu (ccTLD). Ty sdružují všechny domény jednoho státu. Jejich název je dvoupísmenný, Česká republika má národní doménu .cz, slovensko národní doménu .sk.

Národní domény nejvyššího řádu Severských států
Dánsko .dk
Finsko .fi
Island .is
Norsko .no
Švédsko .se
Alandy .ax
Faerské ostrovy .fo
Grónsko .gl

K Severským státům se váží i dvě nepoužívané domény nejvyššího řádu (ccTLD), a to
.bv – norské závislé území Bouvetův ostrov
.sj – norské závislé území Svalbard (Špicberky) a Jan Mayen

Mezinárodní kódy států pro Severské země

Kódy zemí jsou krátké abecední nebo číselné zeměpisné kódy (geokódy) vytvořené k zastupování zemí a závislých oblastí a pro použití při zpracování dat a komunikaci. K tomu bylo vyvinuto několik různých systémů. Nejčastěji používaným systém je systém ISO 3166-1.

Tento standard definuje tři různé kódy pro každou oblast, a to dvoupísmenný systém (ISO 3166-1 alpha-2), trojpísmenný systém (ISO 3166-1 alpha-3) a trojciferný systém (ISO 3166-1 numeric).
Pokračování →

Mezinárodní poznávací značky (MPZ) Severských států

Mezinárodní poznávací značka (MPZ) nebo také rozlišovací značka státu, nebo mezinárodní rozlišovací značka je označení státu, případně autonomního území, ve kterém bylo registrováno motorové vozidlo, které je danou značkou označeno. Tato mezinárodní poznávací značka je doplňkem státní poznávací značky (registrační značky) silničního motorového vozidla nebo přípojného vozidla. Obě značky spolu tak zaručují jednoznačnou celosvětovou identifikaci vozidla.
Pokračování →

MPZ Norska

Mezinárodní poznávací značka (MPZ) nebo také rozlišovací značka státu, nebo mezinárodní rozlišovací značka je označení státu (v tomto případě Norska), ve kterém bylo registrováno motorové vozidlo, které je danou značkou označeno. Tato mezinárodní poznávací značka Norska je doplňkem norské státní poznávací značky (registrační značky) silničního motorového vozidla nebo přípojného vozidla. Obě značky spolu tak zaručují jednoznačnou celosvětovou identifikaci vozidla.

Každý stát má přidělenu vlastní rozlišovací značku státu (mezinárodní poznávací značku). Tato značka se skládá z jednoho až čtyř písmen, přičemž tato písmena musí být provedena černou barvou na bílém podkladě, který má tvar elipsy. Avšak například platí, že v rámci Evropského hospodářského prostoru nemusí být MPZ členských států umístěna na vozidle, pokud je vozidlo vybaveno registrační značkou s modrým pruhem EU vydanou správními orgány.

Mezinárodní poznávací značka (MPZ) Norska je N. Norsko používá tuto MPZ od roku 1922.