Nejvyšší vrcholy a hory na Islandu

Nejvyšším vrcholem Islandu je Hvannadalshnjúkur, nachází se na jihovýchodě Islandu a je součástí masívu Öræfajökull, jeho nadmořská výška je 2110 metrů. Druhou nejvyšší islandskou horou je Bárðarbunga s vrcholem v nadmořské výšce 2009 metrů. Jde o stratovulkán, ležící v centrální části ostrova. Třetím nejvyšším islandským vrcholem je další aktivní sopka, a to Kverkfjöll s nadmořskou výškou 1920 metrů.
Pokračování →

Nejvyšší vrcholy a hory Grónska

Nejvyšší horou Grónska je Gunnbjørn Fjeld s nadmořskou výškou 3694 metrů. Tato hora, u které se někdy udává i vyšší výška, a to 3700 metrů, je zároveň nejvyšší horou Dánského království a nejvyšší horou za Severním polárním kruhem. Gunnbjørn Fjeld leží na východním pobřeží Grónska v pohoří Watkins.
Pokračování →

Nejvyšší vrcholy Dánska

Nejvyšším vrcholem Dánska, respektive nejvyšším přírodním bodem této severské země je Møllehøj s nadmořskou výškou 170,86 metrů. Tento kopec leží v pahorkatině Ejerbjerge ve východním Jutsku. Ve stejné pahorkatině, jen asi dvě stě metrů od Møllehøj leží i kopec Ejer Bavnehøj s nadmořskou výškou 170.77 metrů, který byl dříve považován za nejvyšší bod Dánska.
Pokračování →

Nejvyšší vrcholy a hory v Norsku

Nejvyšší horou Norska je Galdhøpiggen s nadmořskou výškou 2469 metrů. Galdhøpiggen je zároveň nejvyšší horou Skandinávie i severní Evropy. Tato hora leží na jihovýchodě Norska v kraji Innlandet, v pohoří Jotunheimen, jenž je součástí Skandinávského pohoří.
Pokračování →

Nejvyšší vrcholy a hory ve Finsku

Nejvyšší místo Finska leží v nadmořské výšce 1324 metrů a nachází se na finsko-norské hranici, u hraničního kamene, který leží několik desítek metrů od vedlejšího vrcholu hory Halti, jenž svůj hlavní vrchol na území Norska. Nejvyšší horou, která má svůj vrchol na území Finska je Ridnitšohkka (Ritničohkka) s vrcholem v nadmořské výšce 1317 metrů. Třetí nejvyšší horou Finska je Kiedditsohkka s vrcholem v nadmořské výšce 1280 metrů. Všechna zmíněná místa leží ve Skandinávském pohoří v Laponsku.
Pokračování →

Nejvyšší hory na Faerských ostrovech

Nejvyšší horou Faerských ostrovů je Slættaratindur na ostrově Eysturoy, vrchol hory je v nadmořské výšce 880 metrů (někdy se udává 882 metrů). Druhou nejvyšší horou Faerských ostrovů je Gráfelli s nadmořskou výškou 856 metrů, která také leží na ostrově Eysturoy. třetí nejvyšší horou Faerských ostrovů je Villingadalsfjall na ostrově Viðoy, tato hora má vrchol v nadmořské výšce 841 metrů.
Pokračování →

Nejvyšší hory a vrcholy Švédska

Nejvyšší horou ve Švédsku je Kebnekaise, jejíž severní vrchol má nadmořskou výšku 2096.8 metrů. Druhým nejvyšším švédským vrcholem je jižní vrchol stejné hory, jenž má nadmořskou výšku 2096.6 metrů a v minulosti býval dokonce nejvyšším vrcholem Švédska, avšak po odtání vrcholového ledovce se jeho výška snížila na nynější úroveň. Kebnekaise leží ve Skandinávském pohoří, v kraji Norrbotten, ve švédské části Laponska.

Třetím nejvyšším vrcholem Švédska (a druhou nejvyšší horou Švédska) je Sarektjåkkå, a to její hlavní vrchol s nadmořskou výškou 2089 metrů. Tato hora je také součástí Skandinávského pohoří. Třetí nejvyšší horou Švédska je Kaskasatjåkka s nadmořskou výškou 2076 metrů, tuto horu také najdeme ve Skandinávském pohoří.
Pokračování →

Největší města ve Švédsku

Největším městem Švédska co do počtu obyvatel je švédské hlavní město Stockholm, jenž má skoro milión obyvatel, pokud počítáme jen samotný Stockholm. Ve Stockholmské městské oblasti žije přes 1,6 miliónu lidí. Celá Stockholmská metropolitní oblast má pak 2 391 990 obyvatel. Druhým největším (nejlidnatějším) městem ve Švédsku je Göteborg, kde žije více než půl miliónu lidí. Třetím největším švédským městem je Malmö. Více než sto tisíc obyvatel má devět švédských měst, kromě zmíněných ještě Uppsala, Västerås, -Orebro, Linköping, Helsingborg a Jönköping.
Pokračování →

Největší města v Norsku

Největším městem Norska co do počtu obyvatel je norské hlavní město Oslo, jenž má více než 693 000 obyvatel. Druhým největším (nejlidnatějším) městem v Norsku je Bergen, kde žije více než dvě stě osmdesát tisíc lidí. Třetím největším norským městem je Trondheim, který tím patří mezi tři norská města, která mají více než dvě stě tisíc obyvatel. Více než sto tisíc obyvatel má sedm norských měst, kromě zmíněných ještě Stavanger, Kristiansand, Sandvika, a Drammen.
Pokračování →

Největší města ve Finsku

Největším městem Finska co do počtu obyvatel je finské hlavní město Helsinky, jenž má více než 657 000 obyvatel. Druhým největším (nejlidnatějším) městem ve Finsku je Espoo, kde žije skoro tři sta tisíc lidí. Třetím největším finským městem je Tampere. Více než dvě stě tisíc obyvatel má pět finských měst, jsou jimi Helsinky, Espoo, Tampere, Vantaa a Oulu. Více než sto tisíc obyvatel má devět finských měst, kromě zmíněných ještě Turku, Jyväskylä, Kuopio a Lahti.
Pokračování →