Doména nejvyššího řádu (TLD) pro Špicberky a Jan Mayen

Doména nejvyššího řádu (TLD) je internetová doména na nejvyšší úrovni. Domény nejvyššího řádu jsou pevně stanoveny internetovou standardizační organizací IANA. Existují národní domény nejvyššího řádu (ccTLD). Ty sdružují všechny domény jednoho státu, případně autonomního území.
Pokračování →

Domény nejvyššího řádu (TLD) Severských států

Doména nejvyššího řádu (TLD) je internetová doména na nejvyšší úrovni. Domény nejvyššího řádu jsou pevně stanoveny internetovou standardizační organizací IANA. Existují národní domény nejvyššího řádu (ccTLD). Ty sdružují všechny domény jednoho státu. Jejich název je dvoupísmenný, Česká republika má národní doménu .cz, slovensko národní doménu .sk.

Národní domény nejvyššího řádu Severských států
Dánsko .dk
Finsko .fi
Island .is
Norsko .no
Švédsko .se
Alandy .ax
Faerské ostrovy .fo
Grónsko .gl

K Severským státům se váží i dvě nepoužívané domény nejvyššího řádu (ccTLD), a to
.bv – norské závislé území Bouvetův ostrov
.sj – norské závislé území Svalbard (Špicberky) a Jan Mayen

Špicberky a Schengen

Špicberky, ačkoli jsou součástí Norského království a samotné Norsko je součástí Schengenského prostoru, tak Špicberky součástí Schengenského prostoru nejsou.

Co je Schengenský prostor? Schengenský prostor (Schengen) je označení pro území zemí Schengenské dohody (zemí Schengenu), na kterém mohou osoby překračovat hranice smluvních států na kterémkoliv místě, aniž by musely projít hraniční kontrolou. Norsko je součástí Schengenského prostoru, ačkoli není členem Evropské unie. Norsko podepsalo Schengenskou smlouvu 19. prosince 1996 (a poté 18. května 1999 druhý dokument, nahrazující ten první) a k samotnému otevření norských hranic došlo 25. března 2001.

Norsko a Schengen

Schengenský prostor (Schengen) je označení pro území zemí Schengenské dohody (zemí Schengenu), na kterém mohou osoby překračovat hranice smluvních států na kterémkoliv místě, aniž by musely projít hraniční kontrolou. Norsko je součástí Schengenského prostoru, ačkoli není členem Evropské unie. Norsko podepsalo Schengenskou smlouvu 19. prosince 1996 (a poté 18. května 1999 druhý dokument, nahrazující ten první) a k samotnému otevření norských hranic došlo 25. března 2001. Netýká se to Špicberků (Svalbard), které nejsou součástí Schengenského prostoru.