Nejvyšší hory a vrcholy Švédska

Nejvyšší horou ve Švédsku je Kebnekaise, jejíž severní vrchol má nadmořskou výšku 2096.8 metrů. Druhým nejvyšším švédským vrcholem je jižní vrchol stejné hory, jenž má nadmořskou výšku 2096.6 metrů a v minulosti býval dokonce nejvyšším vrcholem Švédska, avšak po odtání vrcholového ledovce se jeho výška snížila na nynější úroveň. Kebnekaise leží ve Skandinávském pohoří, v kraji Norrbotten, ve švédské části Laponska.

Třetím nejvyšším vrcholem Švédska (a druhou nejvyšší horou Švédska) je Sarektjåkkå, a to její hlavní vrchol s nadmořskou výškou 2089 metrů. Tato hora je také součástí Skandinávského pohoří. Třetí nejvyšší horou Švédska je Kaskasatjåkka s nadmořskou výškou 2076 metrů, tuto horu také najdeme ve Skandinávském pohoří.
Pokračování →

Největší města ve Švédsku

Největším městem Švédska co do počtu obyvatel je švédské hlavní město Stockholm, jenž má skoro milión obyvatel, pokud počítáme jen samotný Stockholm. Ve Stockholmské městské oblasti žije přes 1,6 miliónu lidí. Celá Stockholmská metropolitní oblast má pak 2 391 990 obyvatel. Druhým největším (nejlidnatějším) městem ve Švédsku je Göteborg, kde žije více než půl miliónu lidí. Třetím největším švédským městem je Malmö. Více než sto tisíc obyvatel má devět švédských měst, kromě zmíněných ještě Uppsala, Västerås, -Orebro, Linköping, Helsingborg a Jönköping.
Pokračování →