Vlajka Švédska

Švédská vlajka je jedním ze symbolů Švédského království. Vlajka Švédska je obdélníkového tvaru s poměrem stran 5:8. Vlajku tvoří modrý list se žlutým skandinávským křížem. Podoba vlajky je inspirována dánskou vlajkou, barvy švédské vlajky pocházejí z barev původního švédského znaku. Žlutá barva má symbolizovat moře, modrá barva má symbolizovat moře a nebe. Vlajka v této podobě (žlutý kříž na modrém poli) údajně vznikla kolem roku 1521. Vlajkou Švédska je opět od roku 1906, poté co zanikla Švédsko-norská unie. Později byl změněn odstín modré barvy z tmavého na světlejší.

Pokračování →

Vlajka Norska

Norská vlajka je jedním ze symbolů Norského království. Vlajka má obdélníkový tvar s poměrem stran 8:11. Vlajku tvoří červený list, na němž je položen modrý skandinávský kříž s bílým lemem. Vlajka podobou vychází z dánské vlajky.

Podoba vlajky pochází z roku 1821 a barvy byly zvoleny po vzoru francouzské revoluční trikolory. Červená barva symbolizuje prolitou krev vojáků bojujících za nezávislost země a modrá barva symbolizuje moře, kterým je Norsko obklopeno. Mezi lety 1844 a 1898 byl v levém horním rohu vlajky umístěn symbol norsko-švédské unie (Sildesalaten).

Pokračování →

Vlajka Aland

Alandská vlajka má tvar obdélníku se stranami v poměru 17:26 a tvoří jí modrý list s červeným skandinávským křížem, který je žlutě lemovaný. Také se to vysvětluje tak, že na švédskou vlajku je přidán skandinávský kříž v červené barvě, která odkazuje na barvu z finského znaku (stejně jako žlutá barva). Modrá a žlutá barva jsou nejen barvy švédské vlajky, ale také barvy alandského znaku. Vlajka byla vyhlášena za oficiální vlajku Aland v roce 1954.

Pokračování →

Vlajka Faerských ostrovů

Faerská vlajka má obdélníkový tvar s poměrem stran 8:11 a je tvořena bílým listem, na kterém je červený skandinávský kříž, který je modře lemován. Poloha kříže tvoří v přední části vlajky dva bílé čtverce. Barvy vlajky odkazují na vlajku Dánska a také na vlajku Norska. Červená a modrá jsou tradiční faerské barvy a bílá má symbolizovat čisté faerské nebe a mořskou pěnu u břehů Faerských ostrovů a také křesťanství.

Pokračování →

Vlajka Dánska

Dánská vlajka je jedním ze symbolů Dánského království. V dánštině se tato vlajka nazývá Dannebrog. Jde o jednu z nejstarších vlajek na světě a je také nejstarší vlajkou, která je dosud používanou nezávislým státem.

Vlajka Dánska má obdélníkový tvar s poměrem stran 28:34 (až 28:37). Vlajku tvoří červený list s bílým skandinávským křížem, který sahá až ke krajům.

Pokračování →