Dánsko

Dánsko je země ležící na severu Evropy a ačkoli je zahrnována do klasické definice oblasti Skandinávie, respektive mezi skandinávské státy, neleží na Skandinávském poloostrově. Dánsko patří mezi tzv. severské státy (nordické státy) kam řadíme také Norsko, Švédsko, Finsko a Island a pak také Grónsko, Faerské ostrovy a Alandy. Dánsko a autonomní území, kterými jsou Grónsko a Faerské ostrovy, spolu tvoří Dánské království (Kongeriget Danmark).

Dánsko (dánsky Danmark, anglicky Denmark) a jeho autonomní území, kterými jsou Grónsko a Faerské ostrovy spolu tvoří Dánské království (Kongeriget Danmark), které je konstituční monarchií, hlavou státu je dánská královna. Dánsko je členem Evropské unie (EU). Dánskou měnou je dánská koruna (DKK).

Aalborg, Dánsko
Aalborg

 
Samotné Dánsko má rozlohu 43 094 km² a rozkládá se ze sedmdesáti procent na Jutském poloostrově a dále na mnoha ostrovech. Největšími ostrovy jsou ostrovy Sjælland, Severojutský ostrov (Nørrejyske Ø), Fyn, Lolland, Bornholm, Falster, Morsø, Als, Langeland, Møn, Rømø.

Dánsko sousedí s Německem, délka pozemní hranice je 68 kilometrů. Délka dánského pobřeží je 7314 kilometrů (často je uváděna jiná délka). Dánsko omývají vody Severního moře a Baltského moře.

Nejvyšším přírodním bodem Dánska, pokud nepočítáme autonomní území, je Møllehøj s nadmořskou výškou 170,86 metrů. Møllehøj se nachází v pahorkatině Ejerbjerge na území obce Skanderborg. Nejnižším bodem Dánska je Lammefjord se sedmi metry pod hladinou moře.

Katedrála Aarhus, Dánsko
Katedrála v Aarhus

 
Hlavním městem Dánska je Kodaň. Administrativně se Dánsko dělí na pět regionů Nordjylland (hlavním městem je Aalborg), Midtjylland (Viborg), Syddanmark (Vejle), Hovedstaden (Hillerød), Sjælland (Sorø).

Největším městem Dánska, co do počtu obyvatel je Kodaň (København), kde v roce 2017 žilo 602 481 obyvatel, druhým největším městem je Aarhus 269 022, třetím největším dánským městem je Odense s 176 683 obyvateli, čtvrtým nejlidnatějším městem Dánska je Aalborg, kde v roce 2017 žilo 113 417 lidí. Hranici sta tisíc obyvatel překračuje ještě páté největší město Dánska co do počtu obyvatel a tím je Frederiksberg se 105 037 obyvateli. Dalšími většími městy jsou Charlottenlund, Esbjerg, Gladsaxe, Randers, Kolding, Horsens, Vejle, Kongens Lyngby, Hvidovre, Roskilde, Herning, Helsingør, Silkeborg, Næstved, Kastrup, Greve Strand, Fredericia, Viborg.

Hrad Kronborg, Dánsko
Hrad Kronborg

 
V roce 2018 žilo v Dánsku 5 806 015 obyvatel. Dánů bylo 86.9% (mezi Dány jsou počítáni všichni občané mající dánské občanství a alespoň jeden rodič se narodil v Dánsku. Největšími menšinami žijícími v Dánsku byli Poláci, Turci, Němci, Rumuni, Syřané, Iráčané a Somálci.

V Dánsku je od reformace státní církví evangelická Dánská národní církev (Folkekirken). Počet jejích příslušníků činil v roce 2013 79,1 % obyvatelstva. Narůstá počet obyvatel bez vyznání. Druhým nejrozšířenějším náboženstvím v Dánsku je díky imigrace do Dánska islám a počet muslimů činí přibližně pět procent obyvatel.