Norsko

Norsko je evropská země, ležící na severu kontinentu, na Skandinávském poloostrově. Norsko patří mezi Severské země a také mezi státy Skandinávie, a to i podle nejužší definice tohoto pojmu. K Norsku patří také souostroví Lofoty, arktické souostroví Špicberky (Svalbard), ostrov Jan Mayen a Bouvetův ostrov ležící v jižním Atlantiku. Norsko si také nárokuje ostrov Petra I ležící u Antarktidy a část Antarktidy, která se nazývá Země královny Maud.

Norsko má rozlohu 385 207 km2, a je tak šedesátým sedmým největším státem světa. Norsko leží na západní straně Skandinávského poloostrova a je omýváno na jihozápadě Severním mořem, na jihu vodami úžiny Skagerrak, na západě je Norské moře a na severovýchodě Barentsovo moře. Celková délka norského kontinentální pobřeží je 25 148 km.

Bergen, Norsko
Bergen

 
Nejdelší hranici na souši má Norsko se Švédskem, norsko-švédská hranice je dlouhá 1619 km a zabírá většinu východní hranice. Zbytek východní hranice a hranici dále na severovýchod sdílí Norsko s Finskem, jejich společná hranice je dlouhá 729 km. Dále na severovýchodě sousedí Norsko s Ruskem, norsko-ruská hranice je dlouhá 196 km. Námořní hranici má Norsko navíc i s Dánskem.

Nejvyšším vrcholem Norska je Galdhøpiggen s nadmořskou výškou 2469 metrů, který leží v horském pásmu Jotunheimen ve Skandinávském pohoří. Pobřeží Norska tvoří mnoho charakteristických hlubokých zátok, které se nazývají fjordy.

Norsko (norsky (bokmal) Norge, (nynorsk) Noreg, anglicky Norway), oficiálně Norské království, je konstituční monarchií, hlavou státu je norský král. Norsko není členem Evropské unie (EU). Norskou měnou je norská koruna (NOK).

Geirangerfjord, Norsko
Geirangerfjord

 
Hlavním městem Norska je Oslo. Administrativně se Norsko dělí na 12 krajů (fylke), jsou jimi Agder, Innlandet, Møre og Romsdal, Nordland, Oslo, Rogaland, Troms og Finnmark, Trøndelag, Vestfold og Telemark, Vestland, Viken.
Norsko se podle geografických a kulturních hledisek dělí na pět regionů (landsdel), jsou jimi Nord-Norge („Severní Norsko“, zahrnuje kraje Troms og Finnmark a Nordland), Trøndelag, Vestlandet („Západní Norsko“, zahrnuje kraje Møre og Romsdal, Vestland, Rogaland), Sørlandet („Jižní Norsko“, zahrnuje kraj Agder), Østlandet („Východní Norsko“, zahrnuje Innlandet, Oslo, Vestfold og Telemark a Viken).

Norsko má dvě „integrální zámořská teritoria“, kterými jsou Špicberky (Svalbard) a Jan Mayen a pak také tři „závislá území“, jimi jsou Bouvetův ostrov, Ostrov Petra I., Země královny Maud.

Trondheim, Norsko
Trondheim

 
Norsko mělo na začátku roku 2020 5 367 580 obyvatel. Což z něj činilo sto dvacátou nejlidnatější zemi světa. Norsko je až čtvrtou nejlidnatější ze všech skandinávských (severských) zemí. Mezi Norskem, Dánskem a Finskem jsou však jen malé rozdíly co do celkového počtu obyvatel v jednotlivých zemích. Největším norským městem co do počtu obyvatel je Oslo, kde v roce 2020 žilo více než 693 000 lidí. Druhým největším norským městem je Bergen s více než 283 000 obyvateli a třetím největším městem Norska je Trondheim s více než 199 000 obyvateli. Následují Stavanger, Drammen, Fredrikstad, Kristiansand, Sandnes, Tromsø, Sarpsborg, Skien, Ålesund, Sandefjord, Haugesund, Tønsberg, Moss, Porsgrunn, Bodø, Arendal.