Vlajka Islandu

Islandská vlajka je jedním ze symbolů islandské republiky. Vlajka Islandu má obdelníkový tvar s poměrem stran 18:25 a tvoří jí modrý list na kterém se překrývají dva skandinávské kříže, nejdříve bílý a na něm červený (někdy je toto popisováno jako červený skandinávský kříž s bílým lemem).


Barvy vlajky
Modrá #02529C
Bílá #FFFFFF
Červená #DC1E35

Modrá a bílá jsou tradiční islandské barvy a byly použity i na neoficiální vlajce Islandu používané v letech 1897-1915. Modrá měla symbolizovat islandské hory a bílá sníh, který je pokrývá. Modrá se také vykládá jako symbol moře které obklopuje Island a symbol oblohy a bílá má symbolizovat ledovce, sníh a gejzíry, zatímco červená pak oheň a lávu islandských sopek. Skandinávský kříž má symbolizovat příslušnost Islandu k ostatním skandinávským státům a Islanďanů k ostatním skandinávským národům. Červený kříž má odkazovat na dánskou vlajku a spojení Dánska s Islandem, kdy Dánsko ovládalo Island od roku 1380. Někdy se však červený kříž vykládá i jako symbol spojení Islandu s Norskem, odkud připlouvali ve středověku na Island první osadníci.
Vlajka Islandu v nynější podobě vznikla v roce 1913 a potvrzena byla v roce 1915, až do roku 1918 sloužila jako islandská národní vlajka, od roku 1918 do roku 1944 byla vlajkou Islandského království. V roce 1944, po vzniku Islandské republiky, došlo ke změně modré barvy na vlajce, dřívější světlejší odstín byl nahrazen nynějším tmavě modrým.

Islandská vlajka
Vlajka Islandu